Návody, nápady

Online obchod krok za krokom I.

Rozhodli ste sa predávať online, urobiť dieru do sveta so sortimentom, ktorý na Slovensku nepredáva žiaden online obchod? Alebo si len privyrobiť k mizernej materskej s ručne vyrábanými maličkosťami. Je jedno, aká je vaša motivácia, nastúpili ste na dlhú cestu, ktorá sa spustením eshopu nekončí.

Čaká na vás milión vecí, ktoré musíte urobiť, druhý milión vecí, ktoré treba rozhodnúť a ešte jeden milión problémov, ktoré si pre vás nachystali trh, štát aj firma, ktorej tvorbu eshopu zveríte.

Viem o čom hovorím. Robíme eshopy, prevádzkujeme eshopy a nepatríme do kategórie „naši ľudia“. Poďme si to rozmeniť na drobné.

Hneď na začiatku potrebujete názov a k názvu vhodnú voľnú doménu. A už je tu prvá dilema. Stačí vám doména .SK, alebo potrebujete aj .CZ, .EU, . COM prípadne ďalšie? Spýtajte sa sami seba: „Plánujem expandovať na iné trhy?“ Ak sa chcete hrať na slovenskom piesočku, berte doménu .SK. Inak je vždy dobré vlastniť aj zahraničné alternatívy.

K doméne patrí hosting. Hosting je zjednodušene priestor, kde bude uložený eshop, články, obrázky a emaily. Zapisujete si? Nemusíte, pomôžeme s výberom domény aj s hostingom. Stačí sa ozvať.

Aby ste nepredávali na čierno, založte si živnosť alebo s.r.o. a k tomu urobte registráciu na daňovom, v sociálnej a zdravotnej poisťovni. V prípade, že budete predávať potraviny, nevyhnete sa zháňaniu skladu, veciam okolo prevádzky, hygieny a veteriny.

K tomu hlavnému a síce eshopu sa dostávame až teraz. Je dôležité si uvedomiť, že nepotrebujete hneď na začiatok „raketoplán“ za tisíce eur. Peniaze si radšej šetrite na tovar a marketing. Eshopové riešenie môže rásť s vašim biznisom postupne.

Celkom sa to nabaľuje, však? Čo všetko obnáša zadanie k tvorbe online obchodu sa dozviete v ďalších článkoch – o grafike, prístupnosti, o správnom popise požiadaviek aj o tom, ako odhaliť, že vás ťahajú za nos.

Je tu aj lepšia možnosť, ako čítanie ďalších článkov. Ozvite sa cez chat v pravom dolnom rohu a veci ohľadne domény, hostingu aj eshopu vyriešime za vás. Bez starostí.

To top
Administör