Návody, nápady

Ako vybrať dobrú doménu

Existuje niekoľko pravidiel pre voľbu dobrej domény. Každé z týchto pravidiel je rovnako dôležité. Nie je preto dobré, ak niektoré z nich podceníte alebo nebodaj úplne odignorujete.

Dobrá doména je krátka.

Desať znakov a dosť. Ak si k doméne pripočítate štyri znaky „www.“ a ešte ďalšie tri/štyri znaky koncovky „.sk“ alebo „.com“, musí si váš zákazník zapamätať takmer dvadsať znakov. A to je už naozaj veľa. Urobme malý test. Ktorú z týchto dvoch domén si budete pamätať, keď dočítate tento článok do konca? Bude to www.rocker.sk alebo www.zoyaweddingcenter.sk?

Dobrá doména je jedno maximálne dvojslovná.

Ak sa dá váš sortiment popísať jedným slovom, máte vyhraté. Jednoslovné domény, ktoré sú ešte voľné, ale už ťažko nájdete. Skôr sa vám podarí nájsť dvojslovnú doménu. Rozhodnite sa, či slová oddelíte pomlčkou, prípadne si zabezpečte oba varianty.

Dobrá doména sa musí ľahko pamätať.

Ak niekomu poviete názov vášho eshopu, chcete aby si ho zapamätal na prvý krát. Na každého z nás sa počas dňa valí toľko informácií, že máme problém si spomenúť čo sme počuli pred pol hodinou. Takže www.susenemaso.sk je dobrá voľba,  www.jvplusav.sk je horšia.

Dobrá doména nie je priveľmi konkrétna.

Myslite do budúcnosti. Dnes možno chcete predávať len háčkované dečky, ale o rok môžete háčkovať aj svetríky a hračky. Zvoľte si doménu všeobecnejšiu, oceníte to pri rozširovaní sortimentu.

Dobrá doména neobsahuje písmená W, Z a Y.

Poznáte to. Nikdy neviete, či píšete na slovenskej alebo anglickej klávesnici. Preklep sa stane ľahko. Nenúťte ani svojich zákazníkov myslieť na to, akú klávesnicu majú práve zapnutú.

Dvojité V sa zasa musí pri ústnom podaní dovysvetľovať. Viď nasledujúci bod.

Dobrú doménu nemusíte hláskovať.

Nie je nič horšie, ako keď si zaplatíte reklamný spot v rádiu a vašu doménu musia hláskovať z dôvodu, že nie je zrozumiteľná na prvé počutie. V rovnakej situácii ste, ak diktujete doménu cez telefón.

Dobrá doména dáva zmysel.

Doména autoolej.sk dáva zmysel. Aj naozaj dlhá doména verimevzabavu.sk dáva zmyslel. Ale spojenie zelenyslon.sk zmysel nedáva. Ťažie sa bude pamätať.

Dobrá doména je nezameniteľná.

Neradi by ste sa dostali do situácie, kedy niekomu poviete názov svojej stránky a budúci zákazník si názov nezapamätá úplne presne a dostane na stránku vašej konkurencie. Príkladom sú tieto dve domény: www.salondeluxe.sk a www.deluxesalon.sk. Veľmi ľahko zameniteľné, však?

Dozvedeli ste sa osem pravidiel, ktoré vám pomôžu zvoliť dobrú doménu. Ak si aj napriek tomu neviete rady, pomôžeme vám. Vymyslíme niekoľko domén pre váš eshop a vy si vyberiete.

Ozaj, na ktorú z domén z prvého bodu práve končiaceho článku si dokážete spomenúť?

To top
Administör